Poradnia dla dzieci: Chirurgia dziecięca

Leczeniem operacyjnym najmłodszych pacjentów zajmuje się chirurgia dziecięca. To dział medycyny dedykowany diagnostyce i leczeniu dzieci, uwzględniający różnice występujące pomiędzy małymi pacjentami a dorosłymi.

W naszej poradni zajmujemy się diagnozowaniem i leczeniem najczęstszych chorób chirurgicznych u dzieci jak na przykład:

  • Przepukliny pachwinowe – to częsta wada wrodzona, która wymaga interwencji chirurgicznej. Ma ona postać miękkiego guzka w okolicy pachwinowej, który z czasem się powiększa. Nie należy jej bagatelizować, ponieważ nie dojdzie do jej samoistnego wchłonięcia, a z czasem może dojść do jej uwięźnięcia, co z kolei może skutkować martwicą jelita, a nawet jajnika.
  • Wnętrostwo – to wada rozwojowa u chłopców polegająca na umieszczeniu jądra w niewłaściwym miejscu, na przykład w jamie brzusznej lub pachwinie. Należy jednak pamiętać, że brak jednego lub obu jąder w worku mosznowym występuje u kilku procent noworodków. Konsultacja lekarska konieczna jest wtedy, gdy chłopiec skończy 3 miesiące, a jego jądra nadal nie zstąpiły do moszny.
  • Stulejka – to schorzenie utrudniające, a często wręcz uniemożliwiające ściąganie napletka. U małych chłopców jest to dość częste zjawisko. Niepokój rodziców powinna wzbudzić stulejka u dziecka, które skończyło pierwszy rok życia.

To tylko niektóre z chorób i schorzeń, którymi zajmuje się nasza poradnia chirurgiczna. Jeśli nie są Państwo pewni, której specjalizacji lekarz będzie w stanie zająć się problemem zdrowotnym Państwa dziecka, zalecamy w pierwszej kolejności udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Pediatra wskaże kierunek dalszej diagnostyki i leczenia, w razie takiej konieczności – skieruje do chirurga dziecięcego.

Współpracujący z naszą poradnią chirurg przyjmuje tylko dzieci. Zajmuje się on diagnostyką, jak i kwalifikacją do zabiegów oraz ich przeprowadzaniem. Dr hab. n med. Adam Hermanowicz na co dzień prowadzi praktykę lekarską w Klinice Chirurgii Dziecięcej w UDSK w Białymstoku.

Specjaliści: